Над половина милион заразени со Ковид-19 на Флорида

САД регистрираа 1.262 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19 во изминатите 24 часа, покажуваат податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс”.

Со новите случаи, бројот на смртни случаи во земјата од почетокот на пандемијата е речиси 158.000. Новозаразени за 24 часа се 53.158, што донесува вкупниот број потврдени случаи на 4,82 милиони.

Претставници на Флорида велат дека бројот на заразени со вирусот е над 500.000.

Во меѓувреме, бројот на извршени тестови се зголеми откако некои лаборатории беа привремено затворени поради тропска бура Исајас. Бројот на смртни случаи на Флорида до вчера беше 225, со што бројката од почетокот на пандемијата веќе е 7.627.

Аризона е меѓу најтешко погодените држави. Повеќе од 500 затвореници во затворот во градот Тусон (речиси половина од сите) тестирани се позитивно на коронавирусот, соопштија властите.

Прочитајте и...  Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат

Акар: Анкара го поддржува Баку

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во „Викендот без ДДВ“ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Слободен печат

Заев: Никој нема да биде изоставен со четвртиот пакет мерки (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат