Над половина милион невработени во Австрија

Во Австрија во мај бројот на невработени достигна 517.122, што претставува за дури 174 илјади повеќе во споредба со истиот месец претходната година.

Кризата предизвикана од новиот корона вирус негативно се одрази врз пазарот за труд, а привременото затворање на економијата доведе до рекордна невработеност, каква што Австрија немала дури од периодот по втората светска војна.

Повторното отварање на економијата доведе до намалување на бројот на невработени, кој и понатаму е на високо ниво. Рекордниот број на невработеност е забележан во април кога 588.234 биле без работа но од тогаш бројот на лицата кои бараат работа се намалува.

Стапката на невработеност достигна до 11,5 отсто, а натпросечно висок раст на невработени лица е забележан помеѓу младите со 103,8 отсто како и кај лицата кои немаат австриска патна исправа со 90,2 проценти.

Според стапката на невработеност Австрија во споредба со останатите европски земји сега се наоѓа на осмо место. Министерката за труд Маргарет Шрамбек вели дека е задоволна од трендот на опаѓање, истакнувајќи дека бројките се движат во правилна насока.

Прочитајте и...  Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Инаку, австрискиот економски институт „IHS I Wifo“ прогнозира дека стапката на невработеност оваа година ќе изнесува 8,4 проценти.

Најпогоден сектор е туризмот, но и другите економски гранки кои беа погодени од ограничувањата воведени поради спречување на ширењето на корона вирусот.

 

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат