Над Италија се надвисна нова опасност – Заразата не стивнува, населението сега стравува од глад

Во супермаркетите има доволно храна, но многу луѓе кои се бореа да состават крај со крај, немаат пари да ја платат сметката.

Додека Италијанците се борат со ужасните последици од епидемијата од коронавирусот, нова опасност ја демне оваа земја која е во тешка економска положба поради заразата, па може да престои и глад за оние луѓе кои останаа без работа и заработка.

Рекорден број починати од коронавирусот во Италија: вчера 969 лица ѝ подлегнаа на болеста, бројот на починатите лекари се искачи на 51, а пет недели по почетокот на епидемијата регистрирани се над 86.498 заразени, па бројот на позитивни на вирусот го надмина вкупниот број на заболени во Кина, стои во извештаите.

Експертите кои го следат ширењето на коронавирусот во Италија тврдат дека постојат цврсти докази дека бројот на заразените е 10 пати поголем од оној кој официјално се соопштува и дека тој достигнува и цифра од околу 600.000.

Месец ипол дена од почетокот на епидемијата и рестриктивните мерки, генералното расположение на граѓаните во Италија се менува. Медиумите предупредуваат на внимателност, граѓаните престанаа да пејат од балконите.

Прочитајте и...  Во Белград нападнат лидерот на Слободните граѓани, актерот Сергеј Трифуновиќ

Медиумите објавуваат анкети со луѓето во супермаркетите, а пораката е дека „стравот се претвори во гнев“.

Во супермаркетите има доволно храна, но многу луѓе кои пред тоа се бореа да состават крај со крај, немаат пари таа да ја платат.

Исто така граѓаните јавуаат дека одредени големи дистрибутери на храна ги зголемиле цените.

„Гладни сме“, се почесто се слуша од луѓето кои останаа без работа и без пари.

Некој од нив плаче, некој шепоти, а оние бесните се обидуваат да земат храна од супермаркетите, без да платат.

Супермарект во Палермо беше на удар на дваесетина семејства кои ги наполнија количките со намирници и се обидоа да излезат, а да не платат. Интевернираше полицијата.

Прочитајте и...  Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

Протестите засега не се масовни, но е јасно дека државата набрзо ќе мора да поведе сметка за тоа. Мерките кои досега се донесени за ублажување на економската криза доцнат.

Владата подготвува нов декрет, и според достапните информации карантинот се продолжува за најмалку уште де седмици по престанокот на сегашната одлука на 3. април.

 

Прочитај повеќе

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Слободен печат

Убиството на Џорџ Флојд ја крена и Европа на нозе: Протести на солидарност со САД во Лондон и Берлин (ВИДЕО)

И утре променливо облачно со локален дожд

Слободен печат

САД: Пет финансиски гиганти купија злато за две милијарди долари

Марина Дамческа

Најмалку три жртви во Индијанополис во протестите поради смртта на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Не сакале да се тестираат од страв да не завршат на респиратор!

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат

Во Кичево четворица кои имале контакт со заразеното лице со коронавирус се негативни

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат