Над 700.000 мртви од Ковид-19 ширум светот, најмногу во Бразил, САД и Индија

Коронавирусот првично пристигна побавно во Јужна Америка, каде живеат околу 640 милиони луѓе.

Бројот на смртни случаи во светот од Ковид-19 веќе е над 700.000 денеска, а САД, Бразил, Индија и Мексико имаат најмногу смртни случаи од таа болест.

Во просек, речиси 5.900 луѓе умираат на секои 24 часа од Ковид-19, според проценките на западни медиуми, врз основа на податоците од изминатите две недели.

Ова е еквивалентно на 247 жртви на секој час или еден човек на секои 15 секунди.

САД и Латинска Америка се новите епицентри на пандемијата и се борат за контрола на ширењето на вирусот.

Коронавирусот првично пристигна побавно во Јужна Америка, каде живеат околу 640 милиони луѓе.

Повеќе од 100 милиони луѓе низ Јужна Америка и Карибите живеат во сиромашни квартови, според Програмата на ОН за човечки населби. Многумина работат во сивата економија, имаат слаб пристап до мрежата за социјално осигурување и продолжуваат да работат и покрај пандемијата.

Прочитајте и...  Кој не носи маска ќе копа гробови, вака Индонезија ги казнува непослушните (ГАЛЕРИЈА)

Прочитај повеќе

Прес-конференција на премиерот Заев и министерката Царовска за националната платформа за онлајн учење (ЖИВО)

Слободен печат

Тројца хрватски пратеници, осомничени се за проневера останаа без пратенички имунитет

Слободен печат

Анкета: Половина од Американците нема да се вакцинираат против Ковид-19

Слободен печат

Змејковски за „27 април“: Само еднаш присуствував на протестите „За заедничка Македонија“, со Ристовски и Јанакиески не сум имал контакт

Слободен печат

Мицотакис им најави дополнителни мерки на Грците

МИА Агенција

Владата на следната седница ќе ги разгледа барањата на мајките за продолжување на породилното отсуство

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Државата како гарант: Бесими најави полесен пат за фирмите до кредити кај комерцијалните банки

Слободен печат

Лани Владата потрошила околу 26 милиони денари за патувања и ресторани

Аргентинец измисли штит против коронавирус и се прошета со него, погледнете како изгледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Добредојде за Дејвид Гeр: Новиот евроамбасадор пристигна во Македонија

Слободен печат

Заразеното дете три дена одело во градинката во Струмица, 11 дечиња ставени во изолација

Михаило Донев

Израелците еврејската Нова година ќе ја слават во карантин

Слободен печат