-5 C
Скопје

Над 64 милиони луѓе во светот заразени со Ковид-19

Според податоците на „Ворлдометерс” (worldometers.info) Бројот на инфицирани со новиот коронавирус во светот денеска надмина над 64 милиони.

Додека бројот на смртни случаи се доближува до 1,5 милиони луѓе, а оздравеле повеќе од 44 милиони луѓе.

Според најновите податоци 99,4 отсто од заболените имале полесен облик на Ковид-19, а 105.733 биле во тешка состојба.

Процентот на оздравени и понатаму е 97.

Извор.МИА

Прочитајте и...  Шпанската крајбрежна стража кај Канарските острови спасила 34 мигранти, едно дете настрадало

Поврзани вести

Симовски: Статистиката ја регистрира реалноста

МИА Агенција

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

СП.

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

МИА Агенција

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар