Над 50 луѓе повредени во инцидентите на северот на Косово, еден од нив се бори за живот

Фото: Косово онлајн

Доктор Златан Елек, директор на болницата во Косовска Митровица, за српскиот портал Новости ,изјавил дека повеќе од 50 граѓани дошле во оваа здравствена установа со повреди од шок-бомби, гумени куршуми и од боева муниција, откако Србите во Звечан на северот на Косово се судрија со припадници на КФОР и Косовската полиција.

Еден маж моментално е во операциона сала и лекарите се борат за неговиот живот.

Тој имал прострелна рана во пределот на карлицата.

Едно лице кое е тешко повредено во моментов е на дијагностика.

Меѓу повредените е и доктор Драгиша Миловиќ, претседателот на општина Звечан, кој е погоден во пределот на градниот кош, но не се знае од што.

Голем број припадници на КФОР со опрема за разбивање демонстрации од утрово се распоредени во близина на општинските згради во Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток, на северот на Косово, каде се собрани жители од српска националност. Зад нив стојат бројни косовски полицајци, кои не им дозволуваат на насобраните Срби да се приближат до општинските згради.

ВИДЕО: На северот на Косово двајца ранети, се фрлаат шок-бомби, се пука од огнено оружје

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот