Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.207.651 случаи, според податоците на веб-страницата Ворлдометерс.

Од почетокот на пандемијата, 1.184.057 луѓе починале од последиците од вирусот, а закрепнале 32.896.925.

Активни се 11.126.669 случаи, од кои еден процент, или 82.230, се во критична состојба.

САД сè уште водат по бројот на пациенти и смртни случаи, со потврдени 9.175.543 случаи и 233.745 жртви.

Следат Индија со повеќе од осум милиони пациенти, Бразил со над 5,4 милиони заразени, Русија со над 1,5 милиони случаи, Франција и Шпанија со над 1,2 милиони и Аргентина и Колумбија со повеќе од милион заразени.

Другите држави имаат помалку од еден милион регистрирани случаи на коронавирус.

Прочитајте и...  Искази на сведоци во случајот „Титаник“: Во Советот на Општина Кисела Вода се делеле пари за ВМРО-ДПМНЕ

Поврзани вести

Францускиот Парламент ќе предложи нов член 24 од предлог законот за глобална безбедност

И.И.

Дачиќ до Заев: Немојте бугарската окупација да ја прогласувате за администрација

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО: Жив ланец, вулгарно обраќање кон полицијата во Минск, приведени 313 лица

Слободен печат

Кремлин во шок: Телохранителот на Владимир Путин изврши самоубиство

И.И.

Во Грција не стивнува епидемијата, починаа 85 лица

Слободен печат

Американците на „црн петок” само онлајн потрошиле девет милијарди долари

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian