Над 40 отсто од територијата на Украина се минирани

Соледар, Украина/ Фото: SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Над 40 отсто од територијата на Украина се минирана во текот на воените дејствија, објави денеска британската телевизија „Скај њуз”, повикувајќи се на невладината Советодавна група за рудници (Mines Advisory Group).

Според невладината организација, Украина е земја со најмногу мини во светот.

„Зафатеноста (со мини) е огромна. Не може да се спореди со Сирија или Авганистан”, рече Катерина Темплтон, претставник на организацијата.

Како што е наведено, во периодот од 24 февруари минатата година до 10 јануари годинава од во Украина од мини настрадале најмалку 611 лица.

За деминирање на украинските територии се проценува дека ќе бидат потребни повеќе години.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот