8 C
Скопје

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Во Индија е евидентиран досега најголемиот дневен пораст на новозаразени со коронавирус, повеќе од 22.000 , а исто така се потврдени и нови 442 смртни случаја.

Најголем број новоинфецирани се регистрирани во финансискиот центар на Индија – градот Мумбај, со вкупно 6.364 заболени.

Индија со 640.000 потврдени случаи на зараза се наоѓа на трето место во светот, по САД и Бразил.

Еподемиолозите предупредуваат дека кулминирањето на епидемијата може да се очекува дури за неколку недели, а можеби и месеци, оценувајќи дека веќе оптоварениот здравствен систем во земјата ќе се најде под уште поголем притисок

Прочитајте и...  Спасовски: Безбедносната состојба на подрачјето на СВР Штип, стабилна без индиции за нејзино нарушување

Поврзани вести

Помпео: САД се посветени на заштита на правата на лицата со посебни потреби

И.И.

ВИДЕО | Јакимовски: Со Бугарите не може да се преговара за историја затоа што тие историјата ја толкуваат како сакаат

Слободен печат

ВИДЕО: Кинеската сонда Чанг 5 зема примероци од Месечината и тргна кон Земјата

И.И.

ВИДЕО+ФОТО | Пендаровски: Најисплатлива инвестиција е инвестицијата во образованието

Слободен печат

ЕУ предупредува за раст на антисемитизмот

И.И.

Димитриеска- Кочоска: ДИК донесе решение со кое ги отфрли обвинувањата на Филипче

Слободен печат

Остави Коментар