2 C
Скопје

ВИДЕO: Над 200 пакетчиња собрани во хуманитарна акција на навивачката група на ФК Македонија Ѓорче Петров

Навивачките групи Лавови Ѓорче и Дивизија Ханриево Младина организираат новогодишна хуманитарна акција за собирање на новогодишни пакетчиња, облека и мебел. Од каде се појавила желбата за организирање на ваков хуманитарен настан денеска во Утрински брифинг зборуваше еден од организаторите на акцијата, Стефан Копчаревски.
-Идејата е моја, јас сум вработен во Завод за рехабилитација и говор на деца во Клиничкиот центар и кога гледам како се радуваат дечињата на пакетчињата кои ги добиваа, одлучив да направам акција во која ќе се соберат многу пакетчиња за да израдуваме што повеќе деца пред новогодишните празници. Имаме голема поддршка од Управата на клубот Македонија Ѓорче Петров, од Општината но и од многу поединци, рече организаторот Копчаревски.
Акцијата започна на 26.12.2020 кога во текот на цел ден граѓаните имаа можност донациите да ги оставаат на влезот на стадионот на Фудбалскиот клуб „Македонија Ѓорче Петров“.
-Позитивно бев изненаден колку луѓе дојдоа и донираа во саботата, кога всушност започна хуманитарната акција. Најмногу се донираа пакетчиња, досега собравме околу 200 пакетчиња, но се донираа и пари, облека и мебел. Донациите ќе ги намениме за социјално загрозени семејства. Денеска очекуваме од Општината да добиеме список за да знаеме на кого треба да му донираме, а донациите ќе бидат поделени во текот на неделата, вели Стефан.
Акцијата ќе трае до 30 декември 2020. Секој ден од 10 до 17 часот на штанд кој е поставен во рамки на паркингот на стадионот заинтересираните хумани граѓани ќе имаат можност да донираат.
-Апелирам во акцијата да се вклучат и компаниите. Досега донираше само една компанија, Митковски ММ, но би било добро да има поголем интерес и од останатите. Идејата е пакетчиња да се делат на децата од Ѓорче, но бидејќи има голем интерес, доколку се соберат поголем број пакетчиња, ќе израдуваме деца и од други населби.

Прочитајте и...  Жените во царината: Нема машки или женски работи, кариерата нема род

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар