Над 2.000 сообраќајни казни за несовесни тетовчани

Казни за 437 неправилно паркирани возила само за септември, вкупно 2.421 возило во деветте месеци од 2019 година, покажува статистиката на тетовската полиција. Само вчера поради паркирање на несоодветни места биле казнети 23 возачи.

– Секторот за внатрешни работи Тетово продолжува со континуирани активности за поголем ред со паркирањето во Тетово. Повторно апелираме до возачите да не ги паркираат возилата непрописно, особено не на пешачки премини, во зеленило, во зони на крстосници, на тротоари или во таканаречни двојни редови. Ова, посебно се однесува на погрешно паркирање во близина на училишни и други јавни објекти, а поради секојдневно присутна зголемена фреквенција, изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Од јавното претријатие „Градски паркинг” информираат дека во септември се евидентирани 212 случаи на возила подигнати од пајак службата врз основа на непрописно паркирање или неплатено зонско паркирање.

Прочитајте и...  Немил настан во Делчево: Почина 6- годишно дете по пад од трактор

Прочитај повеќе

Немил настан во Делчево: Почина 6- годишно дете по пад од трактор

Слободен печат

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

Тетовци се заканувале со нож и од такси возачи краделе пари

Слободен печат

Три лица „заработија“ кривични- со секири се заканувале на полицајци

Слободен печат

Казни за 15 лица кои за време на полициски час се шетале и возеле велосипеди

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тројца повредени во сообраќајка во Сарај

Скопјанец на Фејсбук објавувал расистички материјал

Притвор за арамија од Гевгелија

Приведени три лица кои не дозволувале полицајци да извршат контрола во угостителски објект

Слободен печат

Скопјанец пронајден мртов во стан на булеварот „Партизански одреди”, нема траги на насилство

Слободен печат

Полицаец испукал куршум при проверка на пиштол, во инцидентот нема повредени

Слободен печат