Над 150.000 луѓе во Турција останаа без покрив над глава, уништени 6.000 згради

Земјотресот во Турција / Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Најмалку 150.000 луѓе во Турција останаа без покрив над главата во силниот земјотрес на југот на земјата, соопшти Меѓународниот комитет на Црвениот крст.

Се проценува дека се уништени околу 6.000 згради.

Засега е познато дека повеќе од 5.000 луѓе загинаа во Турција и Сирија, кога земјотресот со јачина од 7,8 степени по Рихтер ги погоди југоисточна Турција и северозападна Сирија.

Околу 23 милиони луѓе во Турција и Сирија беа погодени од земјотресот, од кои 13,5 милиони луѓе се од Турција, изјави турскиот министер за развој, урбанизам и климатски промени Мурат Курум, пренесе „Еј-би-си“.

Црни предвидувања од СЗО: Бројот на жртви во Турција и Сирија може да биде осумпати поголем

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот