Над 15.740 детски животи згаснаа во Газа од октомври до сега

Спасување цивили во Газа / Фото EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Повеќе од 15.740 деца загинаа во Појасот Газа од почетокот на сегашната ескалација на палестинско-израелскиот конфликт на почетокот на октомври 2023 година, соопшти прес-службата на владата на енклавата.

Така, според властите во Газа, во овој период во енклавата загинале најмалку 15.747 деца, 10.406 жени, 498 медицински лица и 151 новинар, пренесе ТАСС. 

Министерството за здравство на Газа претходно соопшти дека вкупниот број на загинати меѓу Палестинците се искачи на 37.347, а ранети се уште 85.372 лица.

Тензиите повторно се разгореа на Блискиот Исток на 7 октомври откако милитантите од радикалната палестинска група Хамас со седиште во Појасот Газа извршија ненадеен упад на израелска територија, убивајќи многу израелски жители на кибуц кои живееја во близина на границата со Газа и киднапираа повеќе од 240 Израелци, вклучително и жени. , деца и постари лица. Израел објави целосна блокада на Појасот Газа и започна со бомбардирање на енклавата и некои области во Либан и Сирија, како и копнена операција против Хамас во Појасот Газа. Судири има и на Западниот Брег.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот