Над 1.000 нови случаи на ковид-19 во Словенија, речиси 30 проценти од тестираните се позитивни

Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи на коронавирус, а 26 лица починаа.

Беа тестирани 3.432 лица, што значи дека уделот на позитивните случаи е речиси 30 проценти (29,84).

Од појавувањето на коронавирусот во Словенија, извршени се 477.277 тестирања, со вкупно 65.148 позитивни тестови.

Бројот на активни случаи повторно надмина 20.000 по вчерашните тестирања и изнесува 20.119, пренесува РТВ Сло.

Според владините податоци, 1.244 лица се лекуваат во болници, од кои 198 на Одделите за интензивна нега.

Прочитајте и...  Денеска се празнува светецот кој беше прочуен по милосрдието и благочестивоста

Поврзани вести

Разврска за разорната експлозија во Бејрут: Обвиненија против либански функционери од царината

Сашко Димовски

Возрасните пациенти со спинална мускулна астрофија добија нов иновативен лек

Слободен печат

Годинава Хелсиншкиот комитет регистрирал 23 случаи на семејно и родово базирано насилство

Слободен печат

Без вода до 15 часот дел од Кавадарци и две села

Слободен печат

Минусни утрински температури ширум земјава

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија?!

Слободен печат

Остави Коментар