НАЦИОНАЛИЗМОТ НА НАЈЈАКО: Мицкоски ќе ги враќа македонизмот и името

За претстојните парламентарни избори знаеме само дека партиските лидери постигнаа согласност граѓаните да излезат на гласање на 12 април наредната година, а опозицијата веќе ја загрева националистичката реторика како да е во полн ек предизборната кампања. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, минатата недела ги повика граѓаните „да тргнат во финална пресметка“, како што тоа пред 10 години го правеше со речиси истите збори неговиот претходник, а сега бегалец во Унгарија, Никола Груевски.

Вчера, пак, отиде чекор понатаму и вети дека ќе го прати „македонизмот“ во Македонија.

– Да го вратиме македонизмот во Македонија без разлика на нашата етничка припадност и Македонија повторно да ја направиме голема –  порача од митингот во Кичево, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Прочитајте и...  Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Тој појасни дека ова е третиот столб од партиската програма за парламентарниот мегдан, што го очекуваат по победата на претстојните претседателски избори. Притоа потенцираше дека кога говори за враќањето на македонизмот, не мисли само на Македонците, туку и на сите останати граѓани Албанци, Турци, Роми, Власи, Срби, Бошњаци.

– Нашата прва мисла пред да заспиеме се народот и Македонија, нашата прва мисла кога ќе се разбудиме се народот и Македонија, а вие од врхушката на власта мислите на народот само од избори на избори – рече Мицкоски.

Вчера, пак, пратеникот Антонио Милошоски во интервју за германски весник рече дека има три начини како да се врати уставното име, прашање кое стана актуелно по разочарувањето од недобивањето на датум за почеток на преговори со ЕУ. Според него, една можност е Уставниот суд да ја поништи Спогодбата со Грција, врз основа на неуспешниот референдум. Тој вели и дека пратеници кои гласале за уставните измени, тоа го направиле против нивната слободна волја, гласале за промена на името.

Прочитајте и...  Соопштение на ТВ24 по веста дека Зекири има коронавирус

– Тие се соочуваа со закани за затворски казни од страна на Специјалното јавно обвинителство или судии под контрола на власта ако не гласаат за промена на Уставот. Доколку по промената на Власта најдат храброст, јавно да проговорат за тоа и се обратат до државното обвинителство, би можела да се промени атмосферата и да се девалвира тогашното двотретинско мнозинство и повторно враќање на претходниот Устав – вели Милошоски.

Во врска со овие најави, од Владата само кратко коментираат дека Договорот од Преспа е јасен и неговите одредби мора да ги почитува и едната и другата страна.

– Зачудени сме од информациите дека опозицијата сака да го компромитира членството во НАТО, бидејќи непочитувањето на Договорот од Преспа тоа ќе значи – велат од Владата.

Прочитајте и...  Спасовски: Изборите треба да се одржат на 5 јули

Професорот по меѓународно право Љубомир Фрчковски, вели дека секој меѓународен договор може да се поништи согласно одредбите предвидени во него, но проценката е дека ниту една страна нема да се реши на тој чекор.

Прочитај повеќе

И Забрчанец во самоизолација поради контактот со Зекири

Слободен печат

„Не ви е тоа милениче“: Посвоиле дете со аутизам, го користеле за прослави и сликање, па го вратиле (ВИДЕО)

Слободен печат

Поради нередите во САД, Трамп ќе ја прогласи левичарската група Антифа за терористичка

Слободен печат

Портпаролот на Путин ја опиша борбата со коронавирусот: Не можеш да разликуваш јагоди од пилешко

Слободен печат

Шведска првпат од 13. март без смртни случаи

Слободен печат

БиХ: Премиерот и другите осомничени во аферата со респираторите пуштени на слобода

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 22/10/2019 - 07:49 at 07:49

За вакво нешто немаш ниту знаење, ниту интелигенција, за капацитет да не зборуваме. Исто како и сегашниве.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Италија во последните 24 часа починаа 75 лица

Слободен печат

Филипче: Тестирано семејството на починатиот од Ковид-19 од Чаир

Слободен печат

Рударски гигант со експлозив уништи 46.000 години стари пештери на Абориџините

Слободен печат

Братот на Џорџ Флојд раскажа како течел разговорот со Трамп: Не ми даде можност ниту да зборувам (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Слободен печат

Новинари на Ројтерс погодени со гумени куршуми на протестите во Минеаполис: Го снимив со камера како ја впери пушката кон мене (ВИДЕО)

Слободен печат