На Вилаш Боаш му треба лев бек, желбата е Алиоски – Слободен печат
СпортФудбал

На Вилаш Боаш му треба лев бек, желбата е Алиоски

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски се шпекулира дека има понуда од Топ 5 европските лиги, поточно од француската Лига 1.

Алиоски кој моментно е член на Лидс јунајтед се наоѓа на „радарот“ на Олимпик Марсеј, тим кој го води Вилаш-Боаш, поранешен менаџер на Челзи и Тотенхем.

Олимпик Марсеј минатата сезона во најсилната француска Лига 1 заврши на петтата позиција, со дури 30 бодови помалку зад шампионот ПСЖ.

Тренерот Вилаш Боаш е во потрага по нов лев бек, а една од желбите е токму Алиоски кој брзо се адаптираше на системот на Биелса кој своевремено го водеше Марсеј. Секако не само во одбраната, македонскиот фудбалер може и да придонесе во креирањето на нападите.

Во Чемпионшип нашиот интернационалец во 44 натпревари постигна пет голови и запиша седум асистенции.

Лидс и Алиоски (чија вредност според „Трансфермаркт“ е четири милиони евра) во текот на вчерашниот ден ги добија првите ривали на стартот од новата сезона во Чемпионшип.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close