1 C
Скопје

На улиците во Општина Центар нанесена течност против замрзнување на асфалтот

Изминатото деноноќие, екипи на Општина Центар, со специјални возила на локации на територија на Општината распрскуваа емулзиона течност против замрзнување на улиците.

Како што соопштија од Општината, акцијата за распрскување на улиците е извршена во и околу населбата Водно, населбата Кале и сите потешко пристапни улици во Центар, во пресрет на предупредувањата на УХМР за евентуални врнежи на снег.

Нанесувањето на емулзионата течност, активност која што Општина Центар ја спроведува секоја година, делува превентивно, не дозволува замрзнување на асфалтот при врнежи на снег и на граѓаните им овозможува нормално и непречено движење и одвивање на сообраќајот при зимски услови.

Прочитајте и...  Санкционирани 218 возачи во Скопје, 18 од нив возеле без возачка дозвола

Поврзани вести

Процес во три фази: Владата го усвои Националниот план за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Португалија ја претстави агендата за време на претседателството со ЕУ: Преговарачката рамка за С. Македонија меѓу приоритетите

Слободен печат

Курти со забрана за учество на парламентарните избори во Косово

Слободен печат

Се бараат начини за зближување на Скопје и Софија

Слободен печат

АМСМ апелира на внимателно возење: Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Слободен печат

ВИДЕО I Орбан повторно го шокира светот: Оддаде признание на нацистички пилот, нарекувајќи го витез и херој

И.И.

Остави Коментар