4 C
Скопје

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата на претходна постапка Никола Гијолу, објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, изјави дека доколку обвиненијата се потврдат, поранешниот косовски претседател Хашим Тачи може да добие доживотна казна затвор.

ВИДЕО: Дали Специјалниот суд во Хаг ќе успее да го докаже тоа што не и успеа на Карла Дел Понте, еве што велат косовските аналитичари

Смит изјави дека постои страв дека поранешниот претседател на Косово може да избега откако беше објавено непотврденото обвинение, пренесува Косово на Интернет.

Во писмото испратено до судија на претходна постапка, Смит исто така тврди дека Тачи би можел да изврши други кривични дела и да ги попречи посебните постапки и посочи дека обвинувањата потврдени во Специјалниот суд може да доведат до доживотен затвор за поранешниот претседател на Косово.

Прочитајте и...  Заев: Да го прифатиме пописот како државничка одговорност

Ова писмо покажува инсистирање на главниот специјален обвинител дека Тачи требало да биде уапсен и испратен во притвор.

ВИДЕО: Али Ахмети може да се најде на обвинителната клупа во Специјалниот суд во Хаг, вели адвокатот на ветераните на ОВК

ВИДЕО | Косовската пратеничка Кадријај: Специјалниот суд во Хаг не е легитимен

Анкета: Ако навистина направиле злосторства би ги осудил по 600 години

Поврзани вести

СЗО следната недела ќе разгледува одобрување на две кинески вакцини против коронавирус

Слободен печат

Фајзер ја тестира вакцината против ковид-19 за употреба на деца

Слободен печат

Заев: Да го прифатиме пописот како државничка одговорност

Слободен печат

ВИДЕО: Бајден го прекрши правилото за носење маски, а штотуку го донесе

Слободен печат

Вечерва во Велес: Мирен протест на навивачката група Гемиџии

Слободен печат

После Фајзер и АстраЗенека со лоши вести: Испораките на вакцината за ЕУ ќе бидат помали од предвиденото

Слободен печат

Остави Коментар