На сафари убивале животни: Ужасните фотографии на брачен пар испливаа во јавност

Брачниот пар од Франција бил принуден да го продаде својот ланец супермаркети откако ги објавиле фотографиите од патувањето во Африка, на кое учествувале во убивање на диви животни. Овие фотографии предизвикале огромен бес кај сите што ги воделе.

Facebook

Жак Албуд и неговата жена Мартин, кои биле сопственици на франшизата „Супер У“ во градче во близина на Лион, фотографирани се во Танзанија пред неколку години како стојат над трупови на лавови, леопарди, нилски коњи, зебри, кои се застрелани. Жак и Мартин се фотографирани заедно со танзанискиот ловец, кој е идентификуван само како Клинтон.

Facebook

Фотографиите цело време биле достапни онлајн, но почнаа да кружат по друштвените мрежи дури минатата недела, а луѓето повикаа на бојкот, а некои дури им се заканувале со смрт.

Прочитајте и...  Во протестите во САД, новинарите станаа цел на полицијата (ВИДЕО)

Дури и партнерската фирма на „Супер У“ ги осудила активностите на брачниот пар и навела дека тоа однесување е „спротивно на вредностите за кои тие се залагаат“.

Facebook

„Ги осудуваме овие активности дури и ако се приватни“, навела компанијата.

Француските медиуми се обидувале да стапат во контакт со нив, но тие одбиле да дадат коментар.

Овој вид „забава“ на сафари е популарен во Африка, а за да се убие животно треба да се плати. Пакетите се движат од 17.000 долари по лице, а можат да растат до 43.000 долари. Поединечните убиства, на пример на бизон чинат 3.000 долари, хартбист, (еден вид говедо), 1200 долари, леопард 7.000 долари, нилски коњ 3.400 долари, а убиство на крокодил 3.800 долари, пишува Whatsnew2day.com.

Прочитајте и...  Јанкуловски: Независниот синдикат не успеа да ги покачи платите - Дебата треба, но не со оние кои плукаат и дикредитираат (ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

Двојно убиство и самоубиство го потресе југот на Србија, Сурдулица завиена во црно

МИА Агенција

Уставниот суд ја објави одлуката со која се отвора патот за формирање нова влада на Косово

МИА Агенција

Дачиќ и амбасадорот на САД разочарани од Приштина со водедувањето на новите реципрочни мерки

МИА Агенција

Можно воведување карантин во некои општини

Слободен печат

Украдените телефони за време на протестите се бескорисни, „Епл” ги блокираше

МИА Агенција

Чулев: Политиката и партиските интереси повторно се поважни од здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, ќе учат според нови правила

МИА Агенција

Сè уште е рано за отворање на границите

Слободен печат

Катар ќе инвестира 19 милијарди долари во изградба на 100 танкери

Слободен печат

По девет седмици, олабавување на мерките и во Москва

Слободен печат

Филипче: Задолжително носење маски заради асимптоматските носители на вирусот

Слободен печат

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

МИА Агенција