16.8 C
Скопје

На сафари убивале животни: Ужасните фотографии на брачен пар испливаа во јавност

Брачниот пар од Франција бил принуден да го продаде својот ланец супермаркети откако ги објавиле фотографиите од патувањето во Африка, на кое учествувале во убивање на диви животни. Овие фотографии предизвикале огромен бес кај сите што ги воделе.

Facebook

Жак Албуд и неговата жена Мартин, кои биле сопственици на франшизата „Супер У“ во градче во близина на Лион, фотографирани се во Танзанија пред неколку години како стојат над трупови на лавови, леопарди, нилски коњи, зебри, кои се застрелани. Жак и Мартин се фотографирани заедно со танзанискиот ловец, кој е идентификуван само како Клинтон.

Facebook

Фотографиите цело време биле достапни онлајн, но почнаа да кружат по друштвените мрежи дури минатата недела, а луѓето повикаа на бојкот, а некои дури им се заканувале со смрт.

Дури и партнерската фирма на „Супер У“ ги осудила активностите на брачниот пар и навела дека тоа однесување е „спротивно на вредностите за кои тие се залагаат“.

Facebook

„Ги осудуваме овие активности дури и ако се приватни“, навела компанијата.

Француските медиуми се обидувале да стапат во контакт со нив, но тие одбиле да дадат коментар.

Овој вид „забава“ на сафари е популарен во Африка, а за да се убие животно треба да се плати. Пакетите се движат од 17.000 долари по лице, а можат да растат до 43.000 долари. Поединечните убиства, на пример на бизон чинат 3.000 долари, хартбист, (еден вид говедо), 1200 долари, леопард 7.000 долари, нилски коњ 3.400 долари, а убиство на крокодил 3.800 долари, пишува Whatsnew2day.com.

 

Поврзани вести

ВМРО-ДПМНЕ: До вакцина може да се дојде само со врски

Слободен печат

Укинување на полицискиот час од среда предлага Комисијата за заразни болести

МИА Агенција

ВИДЕО | Андоновиќ: Нетанјаху заминува во историја, Хамас со закани кон новата влада

Марина Дамческа

Речиси 34 милиони луѓе веќе се вакцинирани против Ковид-19 во Турција

МИА Агенција

Србија/Ковид-19: Се очекува по седница на штаб штаб понатамошно олеснување на меркие

МИА Агенција

Прв состанок на новата израелска Влада

Марина Дамческа

Остави Коментар