На руската црна листа се најдоа британски министри, членови на безбедносни служби и новинари

/ FLORES

Русија ја прошири црната листа на британски државјани за уште 36 имиња поради антируската политика на британската Влада, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

На списокот има членови на британската влада, претставници на безбедносни агенции и новинари. На листата се и британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, министерот за регионален социо-економски развој, домување, заедници и локална самоуправа Мајкл Гоув, канцеларот на Војводството Ланкастер, Оливер Дауден, министерот без ресор Надим Захави.

Што се однесува до припадниците на војската и безбедносните служби, на списокот е началникот на Генералштабот Патрик Сандерс, како и претставници на раководството на Стратешката команда на вооружените сили на ОК и Националниот центар за сајбер безбедност.

Таа додаде дека Москва не го смета за целисходно објавувањето на комплетниот список. – Лондон разбира за кого станува збор, заклучи Захарова.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот