18 C
Скопје

На протест во Рим здружните десничарски партии побараа предвремени избори

Трите најголеми партии на италијанската десница на денешниот заеднички протест на римскиот плоштад „Дел Пополо”, го кренаа гласот  „против политиката на владата”, јавуваат италијанските медиуми.

На собирот зборуваа лидерот на партијата „Лига”,  Матео Салвини, лидерот на „Фратели д’ Италија”, Џорџо Мелони, и во име на партијата „Форца Италија”, потпретседателот Антонио Тајани.

Во најавата за средбата беше кажано дека тие ќе протестираат заедно, без партиски симболи и со соодветно почитување на мерките за заштита против Ковид-19, што значи на  растојание меѓу учесниците. Од тие причини на плоштадот не можеше да има повеќе од 4.500 лица.

Десничарските партии се обидуваат да покажат колку се компактни, иако во последниве денови имаше несогласувања меѓу нив во врска со владините мерки за заздравување на земјата по кризата.

Прочитајте и...  Филипче: Состојбата на доктор Јота е сериозна, но и стабилна во моментот

Запрашан зошто протестираат, лидерот на „Браќата за Италија”, Џорџо Мелони изјави дека и покрај нивните барања ништо во земјата не е сменето.

Десничарските партии, меѓутоа, одбија да учествуваат во владините „консултации” за тоа како земјата да се опорави од пандемијата и покрај  повторените повици на премиерот Конте за разговори.

Партиите „ Лига”  и „Фратели  д’Италија”, повикаа на предвремени избори, а историскиот лидер на партијата „Форца Италија”, Силвио Берлускони, кој ја помина пандемијата во Ница, рече дека во случај на пад на владата на премиерот Џузепе Конте, новата влада би можела да се формира барајќи нови сојузници во постојниот парламент.

Поврзани вести

Жителите на Ѓорче Петров порачаа „Стоп за бетонизацијата на Ѓорче“

Слободен печат

Вучиќ за преговорите со Косово: Меѓусебното признавање стана мото

Слободен печат

За новата книга „Тетовскиот говор” тетовци со резервации кај авторот Дарко Гавровски

МИА Агенција

Блинкен на шестата годишнина од убиството на Борис Немцов: САД се длабоко загрижени за нетолеранцијата на Русија кон слободата на говорот

Слободен печат

Дали Бугарија се подготвува за војна?

Џонсон: Без референдум во Шкотска во блиска иднина

Слободен печат

Остави Коментар