20.8 C
Скопје

На продажба слика од Пикасо која во јавноста не е видена 40 години! Уметничкото дело на аукција се проценува на неколку милиони!

Уметничкото дело „Femme au Beret Mauve“ од познатиот шпански уметник Пабло Пикасо, како што објавија странските медиуми, оди на аукција. Станува збор за слика што јавноста не можеше да ја види скоро 40 години.

Уметничкото дело на Пикасо е изложено во аукциската куќа „Bonhams“ во Лондон.

Фото: Профимедиа

Според светските медиуми, аукцијата ќе се одржи на 13 мај во аукциската куќа „Bonhams Impressionist and Modern Art“ во Њујорк, а се претпоставува дека сликата ќе биде продадена за сума од 10 до 15 милиони американски долари.

Фото: Профимедиа

Поврзани вести

Марго Роби прозборе за бракот и различностите со својот соптуг Том Акерли

Слободен Печат

Ова се петте хороскопски знаци кои се најголеми „авантуристи“ во кревет

Слободен Печат

Иконата на соул музиката Дијана Рос со нов, 25-ти соло албум

Слободен Печат

Поранешни криминалци споделуваат искуство од прва рака: Најлошиот дел од туширањето е…

Слободен Печат

ВИДЕО | Вил Смит се обидува да се врати во форма по карантините: Се обидувам да се сетам како се користеше теретана

Слободен Печат

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Слободен Печат

Остави Коментар