2 C
Скопје

На Пленковиќ му инсталираа апликација за следење

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека ја инсталирал мобилна апликација за следење на заразените со коронавирусот.

– Ми ја инсталираа апликација. Засега не прави ништо посебно, рече Пленковиќ за Н1.

Вчера во Хрватска беше претставена мобилната апликација „Stop COVID-19″, која ќе му овозможи на лице заразено со коронавирусот анонимно да ги извести другите корисници на апликацијата со кои било во контакт за можна изложеност на заразата.

Прочитајте и...  Седум преспански земјоделци со средства од ИПАРД 2 ќе го осовременат производството

Поврзани вести

ВИДЕО | Грчев: Вон памет е градење зграда до меѓа на сосед и отворање тераси, балкони, прозори, а во Скопје тоа го има

Марина Дамческа

Затворен угостителски објект во тетовско, приведен сопственикот и шест странски државјанки

Слободен печат

Колумбија доби вакцини против ковид-19 преку КОВАКС механизмот

Слободен печат

АВМУ: Финансиска поддршка за надомест на средствата за дозвола за Радио и ТВ емитување

Слободен печат

Атанасоски: Спроти изборите, од Бугарија можеме да очекуваме сè порадикални, понеумесни и поневеројатни изјави

Лајчак: Се надевам на договор меѓу Приштина и Белград за време на мандатот на Курти

Слободен печат

Остави Коментар