На пикник во Градски парк промовиран водичот „Здраво Скопје“

Опуштено, спонтано, весело, разиграно, надополнето со розови балони, највкусни јаболчиња, карирани ќебенца и скопски шлагери – таква беше атмосферата на пикник промоцијата на првиот интерактивен водиц за метрополата „Здраво Скопје“.

„Здраво Скопје“ е посветен на едно незаборавно Скопје – од минатиот век до денес, со сите негови препознатливи локации, култни места и урбани легенди вредни за раскажување. Наменет и за млади и за стари, за носталгичари, туристи и истражувачи кои сакаат да го запознаат вистинскиот дух на Скопје.
Книгата е дело на авторското дуо Кокидо, зад кое се потпишуваат Александра Шаровиќ-
Атанасовска, автор на наградуваниот концепт ПланУМ, и Ружица Мандичевска-Руки, една од
најзначајните македонски илустраторки.

Главната идеја за овој проект произлегува од отсуството на пишан материјал за богатата историја
на градот, особено за деца. Преку овој водиц младите генерации, на забавен и креативен
начин, ќе го запознаат Скопје и ќе научат зошто е град што се сака.

Прочитајте и...  Дом за стари лица „Руски": Ниту една од трите позитивни вработени немала никаков контакт со штитениците во домот

Прочитај повеќе

Банди маскираат деца како работници за да продаваат дрога во Британија

Слободен печат

Спасовски: Сите политички партии ќе си направат сопствена анализа и ќе учествуваат на изборите

Слободен печат

Заврши масовното тестирање во Вухан, откриени околу 300 асимптоматски случаи

Слободен печат

Дополнета Уредбата за јавен превоз на патници: Маски и ракавици се задолжителни

Слободен печат

МЗ: За 24 часа регистрирани 76 новозаразени, во Скопје активни се 338 случаи

Слободен печат

Италија преку апликација ќе ги следи заразените од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Датумот за избори сѐ поблиску, договорот меѓу партиите сѐ подалеку!?

Слободен печат

За време на нередите во САД уапсени над 7.200 луѓе

Слободен печат

Усвоен Протоколот за превентивни мерки за сите работни места

Слободен печат

Спасовски: Неработење и саботирање од министерот за внатрешни работи е причина за зголемениот број на заразени

Слободен печат

Словенија поради мигрантите распореди 1.000 полицајци на границата со Хрватска

Слободен печат

Дом за стари лица „Руски”: Ниту една од трите позитивни вработени немала никаков контакт со штитениците во домот

Слободен печат