9 C
Скопје

На овие четири места сте безбедни од коронавирус

Додека владее пандемијата од коронавирусиот, многумина се загрижени поради актуелната состојба, во однос на тоа како да се справат со неа.

Сепак, постојат неколку места на светот каде можете да се чувствувате безбедно и во овие времиња.

Меѓународна вселенска станица

Околу 400 километри ја дели Меѓународната вселенска станица од површината на Земјата – доволно далеку за да се избегне заразата. Сепак, дури и астронаутите мораат да бидат внимателни.

Во четвртокот тројца астронаути се упатија од Земјата кон вселенската страница. Пред лансирањето се наоѓаа во строга изолација, со цел да не го однесат вирусот таму.

Антарктик

Научниците на германската истражувачка станица Нојмајер Три на Антарктикот не би требало да се грижат поради коронавирусот. Девет научници моментално се наоѓаат таму, а така ќе биде до крајот на октомври, кога ќе пристигнат нови.

Прочитајте и...  Дејвид Гета вљубен како никогаш досега: Ужива во љубовта со 25 години помладата Кубанка

Нуклеарни подморници

Државите не сакаат да објавуваат каде и кога ги пуштаат своите нуклеарни подморници во море. Но, колку и од нив да се во вода, тие се временски ограничени со резервите кои можат да ги понесат со себе. Во однос на тоа дека членовите на персоналот за време на мисијата најчесто од психилошки причини се поштедени од слушање на лоши веси, постои шанса тие се уште и да немаат слушнато за коронавирусот.

Приватни јахти

Вестите за пандемијата ги принудија некои од најбогатите луѓе на светот да се сокријат во своите суперјахти. Планот е едноставен – Наполнете ја јахтата со залихи и отпатувајте до некој убав пејсаж, по можност на остров во приватна сопственост.

Прочитајте и...  ФОТО: Селена Гомез облиена во крв со лисици на рацете

Поврзани вести

Дејвид Гета вљубен како никогаш досега: Ужива во љубовта со 25 години помладата Кубанка

Слободен Печат

13 намирници кои тироидната жлезда ги сака, и две што треба да ги избегнувате

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 13 април: Животот е тркало, а вие денес ќе се уверите во тоа

Слободен Печат

Затвор

Слободен печат

На денешен ден – 13 април

Слободен Печат

Животна мантра за секој хороскопски знак: Следете го срцето, но „понесете“ го и вашиот мозок со вас!

Слободен печат

Остави Коментар