На Орбан итно му требаат вакцини, Унгарија договори со Русија, чекањето од „Фајзер“ фрустрира

Русија во Унгарија склопи договор за снабдување на земјата со вакцината Спутник – 5, изјавија министерот за здравство на Руската федерација Михаил Мурашко, по состанокот со унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија, Петер Сијарто, објавија руските медиуми.

-Рускиот фонд за директни инвестиции и унгарската страна потпишаа договр за испорака на вакцини во Унгарија, рече рускиот министер, а унгарскиот додаде дека вакцината против ковид-19, Спутник 5 во Унгарија ќе биде испрачана во три фази.

„Голема чест и задоволство ми е да ве известам дека денеска склучивме договор со кој Русија ќе испорача вакцини за Унгарија во три фази“, рече Сијарто.

Унгарија стана првата земја во Европската унија која даде прелиминарно одобрување за руската вакцина Спутник 5.

Прочитајте и...  Европската Комисија бара буџетска флексибилност за земјите членки на ЕУ и во 2022 година

Вчера шефот на кабинетот на Виктор Орбан потврди дека руската вакцина како и онаа на Оксфорд-АстраЗенека добија зелено светло од здравствените власти.

Како што известува БиБиСи, унгарските здравствени власти разговараат со кинеските власти за одобрување и испорака на милион вакцини од Синофарм, кои веќе се користат во Србија.

Синофарм, кинеската државна компанија, објави минатиот месец дека трите фази од испитувањето на нејзината вакцина покажала 79-процентна ефикасност, пониска од вакцините на Фајзер и Модерна.

Но унгарскиот премиер рече дека единствен начин на кој државата може да ја задоволи побарувачката за вакцини, со оглед на „фрустрирачки“ бавната испорака на вакцините на Фајзер-Бионтек, со купување од Русија и Кина, пренесува БиБиСи.

Унгарија не може да ги укине постоечките ограничувања воведени поради коронавирус се додека не се воведе масовна вакцинација на населението, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан

Прочитајте и...  Зошто секогаш треба да ја загреете рерната пред употреба?

Тој рече дека најдобар пристап кон вакцинирањето би бил да се одобри употреба на неколку вакцини, зошто тогаш конкуренцијата би ги принудила произведувачите да ја забрзаат испораката.

-Не ни требааат објаснувања, ни требаат вакцини, истакна Орбан.

Поврзани вести

ООН: Во Мјанмар денес беа убиени 38 лица и тоа е „најсмртоносниот“ ден од пучот

Илинка Иљоска

Снимка со дрон ги покажува сите последици од разорниот земјотрес во Грција

Илинка Иљоска

Средба на руски Сухој и два американски бомбардера над Балтикот

Слободен печат

Критички извештај на Стејт департментот: Организираниот криминал во Албанија пере пари и придонесува во корпцијата

Слободен печат

Спутник V стана „јаболко на раздорот“ во словачката влада

Слободен печат

Интерпол: Во Кина и Јужна Африка запленети стотици лажни вакцини против ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар