На „Охридско лето” вечер концерт на полско-руското Дуо пијано 4 раце со Јулија Коќубан и Илја Максимов

Почетокот на концертот е во редовниот фестивалски термин од 21 часот.

По синоќешниот концерт на маестро Кемал Гекиќ, музичката програма на „Охридско лето” продолжува со вечерашниот настап на дуото 4 раце на пијано со уметниците Јулија Коќубан од Полска и Илја Максимов од Русија.

Јулија Коќубан е една од водечките пијанистки на нејзината генерација. Нејзиниот деби-албум „Шуман, Шопен, Бацевич” е оценет од музичката критика како еден од најинтересните полски деби албуми во последните години, а последното ЦД со клавирските концерти на Тансман и Бацевич е номинирано за највисоката наградата во полската музичка индустрија- „Фредерик”.

Оваа млада пијанистка веќе настапила во најпрестижните концертни сали како Минхен, Виена, Берлин и Хамбург, а со концерти настапила и на бројни реномирани фестивали  во Америка и Азија.

Настапува со рецитали, како камерен музичар и со бројни оркестри меѓу кои Виенскиот симфониски оркестар, Оркестарот на Виенското радио, Симфонискиот оркестар во Хамбург под диригентските палки на: Хауард Грифитс, Ханс Граф, Нееме Јарви, Кристјан Јарви, Лахав Шани, Антони Вит, Марек Пијаровски и многу други. Нејзините изведби се снимени за повеќе европски радио и ТВ станици, а некои се издадени за Сони Класикал, Грамола и Полската компанија DUX.

Прочитајте и...  Израелско-либански разговори следниот месец

Јулија Коќубан дипломирала на Универзитетот „Фредерик Шопен” во Варшава  и на Академијата „Моцартеум” во Салцбург во класите на професорите Пјотр Палечни и Павел Гилилов, а во 2019 година го брани нејзниот докторат по музика. Покрај уметничката кариера, Коќубан предава на  Академијата „Бацевич” во градот Лоѓ, а истовремено е основач и раководител на Летната академија со името на композиторката Гражина Бацевич.

Рускиот пијанист Илја Максимов е победник на интернационалниот натпревар „Ж. Б. Виоти” во Италија, а неговиот широк репертоар ги покрива делата од раната класика па се’ до модерните композитори, а делата на руските композитори секогаш имале посебно место во неговата концертна кариера.

Настапувал во некои од најпознатите концертни сали и на фестивали во Европа, Азија и Америка како Палатите на музика во Барселона и Валенсија, Академијата на уметности во Мадрид, салата „Корто” во Париз, Карнеги Хол во Њујорк, Камерната сала на Берлинската филхармонија, „Концертгебау” во Амстердам, салите во Осака, Токио и Сингапур,  како и салите во Хавана и Рим. Во 2017 година Максимов го издава неговиот деби-албум со дела од Танеев, Рахмањинов и Прокофјев.

Прочитајте и...  Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Редовно настапува како солист со различни оркестри како Кралскиот шкотски национален оркестар, Оркестарот на театарот „Карло Феличе” во Фиренца,  Симфонискиот оркестар на Вухан, Државниот оркестар во Урал, Националниот оркестар во Хавана,  младинскиот оркестар на Сингапур под диригентските палки на: Јустус Франц, Џејмс П. Лиу, Миша Кац, Дмитри Јаблонски, Дарел Анг и Џејмс Рос.

Илја Максимов е добитник на највисоки награди на повеќе интернационални натпревари меѓу кои и на натпреварот „Марија Каналс” во Шпанија, како и натпревари во САД, Шпанија и Шкотска. Во 2011 година на натпреварот „Мusical Olympus” во Санкт Петербург ја добива нагрдата од публиката.

Максимов е дипломец од Конзерваториумот „Лицеум” во Барселона, студирал на Кралскиот колеџ за музика во Лондон и Академијата „Моцартеум” во Салцбург со реномирани професори како што се:  Станислав Почекин, Дмитри Алексеев и Павел Гилилов.

Прочитајте и...  Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Покрај со солистичката кариера, Илја Максимов предава пијано на Академијата „Моцартеум” во Салцбург.

На програмата на вечерашниот концерт во црквата „Света Софија” се Сонатата за четирирачно пијано на Моцарт, „Мала свита” на Дебиси и Шестте пиеси Оп.11 на Рахмањинов. Почетокот на концертот е во редовниот фестивалски термин од 21 часот.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат