На Мирко Вучиниќ му се заканува казна затвор од четири години

Фото: EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Екс-репрезентативецот на Црна Гора, Мирко Вучиниќ се соочува со проблеми во Италија.

Вучиниќ се обвинува за затајување на данок, медиумите пишуваат дека станува збор за сума од 13 милиони евра во период од 2014 до 2017 година, сума која Вучиниќ не ја пријавил на надлежните.

Италијанското обвинителство за ова дело бара казна затвор во времетраење од четири години. Но, нејасно е зошто Италијанците го гонат Вучиниќ за период во кој тој не играше во Италија. Во споменатиот период Вучиниќ го носеше дресот на Ал Џазира во Обединетите Арапски Емирати.

Токму ова е најголемиот адут на одбраната на фудбалерот, одлуката за случајот би требало да биде донесена на 19. октомври.

Мирко Вучиниќ е големо фудбалско име во Италија бидејќи во најсилната италијанска конкуренција собра 466 настапи, постигна 155 гола и запиша 70 асистенции играјќи за Лече, Јувентус и Рома.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот