На крузерот „Дајмонд принцес“ има и Словенци заразени од коронавирусот

Министерството за надворешни работи на Словенија потврди дека меѓу заразените патници со коронавирусот на крузерот „Дајмонд принцес“ има и словенечки државјани.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, од шестте Словенци кои беа на бродот, двајца се заразени, двајца се здрави, а за две лица се уште се чекаат резултатите. Заразените се веќе во болница каде им се укажува соодветна медицинска помош.

Во меѓувреме се прават последните подготовки за враќањето на словенечките граѓани назад во земјата. Властите соопштија дека во текот на денот детално ќе информираат кога и како ќе се спроведе враќањето на лицата кои со недели беа во карантин на крузерот.

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ со доцент Ана Блажева, психотерапевт: Предизвиците пред кои сме исправени поради коронавирусот се колективни 

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат