На „кралевите“ ќе им биде пеколно тешко, во Реал незадоволни од повторената жрепка

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез/Фото: EPA-EFE/Rodrigo Jimenez

Европската фудбалска куќа (УЕФА) денеска одлучи да се повтори жрепката за осминафиналето во Лигата на шампионите, што предизвика огромни реакции.

Во понеделникот во 12 часот беше одржана првата жрепка, но УЕФА набрзо ја призна грешката, па во 15 часот беше закажана и направена нова жрепка. Со низа пропусти во првичната жрепка, а непоправлив пропуст беше тоа што Манчестер јунајтед го извлече Виљареал, екипи кои веќе се соочија во групната фаза.

Реал Мадрид првично ја извлече Бенфика, а во „вистинската“ жрепка одржана од 15 часот, „кралевите“ добија далеку потежок ривал, ПСЖ.

Токму од Мадрид беа најгласни откако УЕФА реши да ја повтори жрепката, а тие рекоа дека тоа е апсурдно бидејќи нивниот пар е „легално избран“. Од друга страна, Атлетико Мадрид, кој првпат го доби Баерн против ривалите, беше за нова жрепка поради пропустите на УЕФА.

„Црвено-белите“ од Мадрид подоцна го добија Манчестер јунајтед и се чини дека повеќе им одговараше за повторување на процедурата.

И Пеп Гвардиола, менаџерот на Манчестер сити ја коментираше и ждрепката, велејќи дека е во ред да се повтори доколку има пропусти. Неговиот Сити ќе игра против португалскиот Спортинг.

Видео на денот