На кого му е гајле за Ник Кирјос?

Вербалните напади на Ник Кирјос кон Новак Ѓоковиќ не престануваат во последните неколку месеци, но се поголем број на тениски експерти сметаат дека најдобриот тенисер според АТП ранг листата не треба да размислува за Австралиецот.

– На кого му е гајле за Кирјос? Убеден сум дека Новак не посветува внимание на тоа што Кирјос гозборува. Таков би бил мојот став доколку сум на местото на Ѓоковиќ. Од друга страна, Новак Ѓоковиќ е прв на АТП ранг листата, постојано освојува турнири и е доминантен на терените. ВО таква ситуација не може сите да се согласуваат со тоа што го зборувате или правите, ниту пак ќе ве сакаат. Тоа е нормално, не само во тенисот туку и во спортот воопшто, Ѓоковиќ тоа го знае и убеден сум дека знае како да се носи со ваквите ситуации – вели легендарниот тенисер, Матс Виландер.

Прочитајте и...  Сане и официјално фудбалер на Баерн до 2025 година

Според Швеѓанецот, токму Ѓоковиќ и Роже Федерер се главните фаворити за триумф на најпрестижниот тениски турнир, Вимблдон, кој започнува на 1 јули.

– Навистина е тешко да се прогонозира кој ќе игра во финалето. Новак е прв фаворит, а покрај него е Федерер. На нив двајца им давам предност пред Рафа Надал, но ќе дознаеме повеќе по првите 2-3 кола – изјави Виландер.

Прочитај повеќе

Несторовски стрелаше за Удинезе во триумфот над Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Сити го понижи новиот шампион, го испрати Ливерпул со четири гола во мрежата

Слободен печат

Сане и официјално фудбалер на Баерн до 2025 година

Слободен печат

Наполи немоќен против Аталанта, Елмас остана на клупата (ВИДЕО)

Слободен печат

Граѓаните ја покажаа класата, шампионски шпалир за Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас добива нови соиграчи вредни 105 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фенербахче замената за Обрадовиќ ја најде во Србија, Кокошков нов тренер

Слободен печат

Белград на нозе: Кошаркарот кој си замина од Партизан потпиша за Црвена звезда

Слободен печат

Барселона и Јувентус не завршија со бизнисот, подготвуваат нова спектакуларна замена

Слободен печат

Лазаров најави пензија: Оваа сезона ми е последна во кариерата

Слободен печат

Славната Ла Масија станува само мит, децата на Реал продадени за четири пати повеќе од тие на Барселона

Слободен печат

Ибрахимовиќ си заминува од Милан

Слободен печат