На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Влезот на кинеските државјани преку руските граници е суспендиран до 20 февруари, за деловни, приватни, студиски и туристички патувања- рече Татјана Голикова, вицепремиер задолжена за здравство, пренесуваат руските новински агенции.

Русија објави дека им забранува на кинеските државјани да влегуваат на нејзина територија уште од четвртокот, тоа е нова драстична мерка за запирање на ширењето на епидемијата со  коронавирусот.

-Влезот на кинеските државјани преку руските граници е суспендиран до 20 февруари, за деловни, приватни, студиски и туристички патувања- рече Татјана Голикова, вицепремиер задолжена за здравство, пренесуваат руските новински агенции.

Одлуката е донесена заради „ширењето на епидемијата во Кина и затоа што кинеските државјани сè уште пристигнуваат на руска територија“, објасни Голикова, која ја предводи работната група одговорна за борба со коронавирусот.

Во Русија официјално нема повеќе пациенти заразени со коронавирус

Бројни Кинези престојуваат во Русија како туристи, студенти или работат таму и често ги користат руските аеродроми.

Прочитајте и...  Одобрени првите бескаматни кредити за поддршка на 136 мали и средни компании во висина од 1,26 милиони евра

Руските власти презедоа строги мерки за да го спречат ширењето на епидемијата „Ковид-19“, која до денес зеде 1.900 животи во светот.

Москва нареди затворање на околу 4.250 километри на границата помеѓу Русија и Кина, прекинување на железничките врски и намалување на бројот на летови до кинеските дестинации.

Официјално во Русија веќе немаат пациенти со коронавирус, откако двајца кинески државјани минатата недела беа испуштени од болница. Руските лекари рекоа дека инфекцијата е блага и во двата случаи.

 

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат