На итна седница во Сараево е избран новиот Совет на министри на БиХ

Претставничкиот дом на Парламентарното собрание на Босна и Херцеговина денеска на итна седница во Сараево го избра новиот состав на Советот на министри на БиХ.

За новиот состав гласаа 29 пратеници, осум беа против и еден воздржан.

Советот на министри на БиХ, избран една година и три месеци по последните општи избори во БиХ, го сочинуваат Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) и помалите партии на владејачката коалиција во Република Српска, Партијата за демократска акција (СДА), Хрватската демократска заедница (ХДЗ БиХ), Демократскиот фронт и Алијансата за подобра иднина (СББ).

Претседавач на Советот на министри на БиХ е Зоран Тегелтија од СНСД, а негови заменици се Бисера Турковиќ (СДА) и Вјекослав Беванда (ХДЗ БиХ).

Прочитајте и...  Преполнет капацитетот на болницата во Нови Пазар: Дете прима инфузија на скалите од задниот влез (ФОТО)

Турковиќ е нов министер за надворешни работи на БиХ, а Беванда останува државен министер за финансии.

Прочитај повеќе

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат

Спасовски: Народот го избира премиерот

Слободен печат

Зибери: Стимулирање на младите земјоделци до 35 години, со неповратни грантови од 20.000 евра

Слободен печат

Шекеринска од Кичево: Невработеноста ќе ја намалуваме се додека таа не добие едноцифрена вредност

Слободен печат

Николовски од Кочани: Докажавме дека може да се гради и инвестира во целиот Исток

Слободен печат

Излезеноста на изборите во Хрватска до пладне е 18,09 проценти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Петар Богојески во Градски парк: Редно е да го смениме политичкиот систем, да падне овој естаблишмент

Слободен печат

Преполнет капацитетот на болницата во Нови Пазар: Дете прима инфузија на скалите од задниот влез (ФОТО)

Слободен печат

Царовска од Крњево: Ја намаливме невработеноста кај младите и ќе продолжиме да инвестираме во нив

Слободен печат

Грција од утре ги затвора границите за Србите

Слободен печат

Албанија за безбеден одмор на туристите ангажираше 1.600 полицајци

Слободен печат

ГДУ: Помалку часови, помали паралелки и специјализирана настава според потребите на младите таленти

Слободен печат