На итна седница во Сараево е избран новиот Совет на министри на БиХ

Претставничкиот дом на Парламентарното собрание на Босна и Херцеговина денеска на итна седница во Сараево го избра новиот состав на Советот на министри на БиХ.

За новиот состав гласаа 29 пратеници, осум беа против и еден воздржан.

Советот на министри на БиХ, избран една година и три месеци по последните општи избори во БиХ, го сочинуваат Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) и помалите партии на владејачката коалиција во Република Српска, Партијата за демократска акција (СДА), Хрватската демократска заедница (ХДЗ БиХ), Демократскиот фронт и Алијансата за подобра иднина (СББ).

Претседавач на Советот на министри на БиХ е Зоран Тегелтија од СНСД, а негови заменици се Бисера Турковиќ (СДА) и Вјекослав Беванда (ХДЗ БиХ).

Прочитајте и...  АНСМ предупредува: Можни се нуспојави на лековите за Ковид - 19

Турковиќ е нов министер за надворешни работи на БиХ, а Беванда останува државен министер за финансии.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат