На Италија не и оди, населението старее, одливот на мозоци е алармантен

пензионери/Unsplash
пензионери/Unsplash

Повеќе од една третина од населението на Италија, третата по големина земја во еврозоната, ќе има над 65 години до 2050 година, што е повеќе од околу една четвртина минатата година, според податоците објавени претходно оваа недела од националното биро за статистика ИСТАТ, oбјави Политика рс.

Падот на населението и стареењето претставуваат големи предизвици за Италија, што доведува до неизбежен пад на економската продуктивност и повисоки трошоци за социјална помош, во земја која веќе има најголеми пензиски сметки во 38-члената Организација за економска соработка и развој (ОЕЦД). Агенцијата за статистика, исто така, предвидува дека населението на Италија ќе падне на 54,4 милиони до 2050 година од 59 милиони минатата година, кога бројот на раѓања падна на историски најниско ниво од 400.000.

Имиграцијата може да обезбеди решение за демографскиот пад што ја погодува Италија и остатокот од ЕУ, според премиерот Џорџо Мелони, чија влада вети дека ќе обезбеди поголема финансиска помош за семејствата кои сакаат да имаат деца. Италијанското население на училишна возраст ќе се намали за милион во следната деценија поради падот на наталитетот и континуираниот одлив на мозоци, рече министерот за образование Џузепе Валдитара, нарекувајќи го сценариото „алармантно“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот