На Интер му избега триумфот, прекрасен гол на Влаховиќ! (ВИДЕО) - Слободен печат

На Интер му избега триумфот, прекрасен гол на Влаховиќ! (ВИДЕО)

Вечерва во последниот натпревар од неделната програма на 16. коло во најсилната италијанска фудбалска лига на стадионот „Артемио Франки“ во Фиренца екипата на Интер ремизираше 1:1 против Фиорентина.

Гостите стекнаа предност уште во осмата минута од средбата, хрватскиот интернационалец Брозовиќ во казнетиот простор на домаќините убаво го пронајде Шпанецот Валеро кој од непосредна близина стрелаше во мрежата на Драговски.

„Неро-аѕурите“ повторно се на врвот во Серија А, моментно се првопласирани со 39 бодови колку што има и второпласираниот Јувентус кој денеска со 3:1 славеше над Удинезе на нашиот Несторовски.

Тимот на Конте беше блиску до славје, но тоа не го дозволија „виолетовите“ кои дојдоа до нерешен исход благодарение на Србинот Влаховиќ (90+2) со еден прекрасен погодок го „матираше“ Хандановиќ.

Претходно Рома на својот „Олимпико“ слеваше над Спал со 3:1, иако гостите после првото полувреме водеа од пенал кој го реализираше Петања.

Римската „волчица“ во вториот дел го комплетираше пресвртот, Пелегрини многу среќно успеа да дојде до израмнување во 53. минута. Во 66. минута Пероти беше прецизен од белата точка, а трите бода за домаќините ги потврди Ерменецот Мхитарјан на кој не му беше тешко од петерецот да шутира по додавањето на Флоренци.

Играчите на португалскиот тренер Фонсека веќе четврти меч по ред не знаат за пораз, моментно се на четвртото место со 32 бодови.

Сетиен сепак ќе купува замена за Суарез

Германците ја декласираа Австрија

Федерер и Надал на удар на новинарите: Ако сакаш интервју мора да прашаш за спонзорите

Тренерката на Димитров хит на социјалните мрежи (ФОТО)

Шпанија и Хрватска сигурни, во меѓусебен дуел ќе одлучуваат за првото место

Елмас добива нов соиграч: Капитенот на Косово потпиша за Наполи

four + 9 =

Тежок удар за Норвешка: Остана без клучен ракометар

Ливерпул ќе го засилува нападот со најдобриот стрелец во Бундес лигата?

Вардарци поразени на првата контрола во Анталија

Чедомир Јаневски нов тренер на Енозис

„Енфилд“ е неосвоива тврдина, Ливерпул повеќе од 1.000 денови е без пораз на домашен терен