На граница на лудилото: Чудниот живот на „последниот волшебник“ Исак Њутн

Исак Њутн се смета за еден од најголемите научници кои некогаш живееле. Но во свое време, тој бил познат по многу работи, вклучувајќи го и бизарното однесување.

Прочитајте ги десетте фасцинантни факти за брилијантниот Исак Њутн.

1.Њутн бил голем грешник

Барем така се смета. Кога имал 19 години, направил список од 48 гревови што ги направил.

2.Намерно си забодел игла во окото

Профимедиа

Во времето на Њутн многу малку се знаело за својствата на светлината. Всушност, луѓето не знеле дали окото произведува светлина или ја собира. Џејмс Глејк, автор на биографијата за Исак Њутн, спомнува еден фасцинантен детаљ. Њутн тргнал во детално истражување на оптиката и самиот себеси си бил заморче. Во еден момент забодел игла во своето око, за да ја развие теоријата за влијанието на светлината на човековиот вид. За тоа, во својот дневник пишувал и самиот Њутн.

Прочитајте и...  Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

3.Доживеал два нервни слома

Се верува дека Њутн доживеал два нервни слома. Њутн објаснувал дека тоа му се случило поради недостаток од сон, иако историчарите нудат сосема други причини: можно труење со хемиски супстанции од експериментите што ги извршувал, како и акумулираниот ефект од хроничната депресија од која што страдал.

4. Се родил предвреме, неговите родители биле необразовани

Њутн се родил три месеци пред терминот, и бил толку мал што буквално можел да се стави во поголема шолја. Неговиот татко, кој се викал исто така Исак Њутн, бил неписмен, а мајка му едвај можела да чита. Отишол на Универзитет само благодарение на тоа што неговата мајка се премажила, па имала повеќе пари.

Прочитајте и...  Почина сопругата на Џон Траволта: Кели Престон ја изгуби битката со ракот

5.Работел како келнер

Како студент на Кембриџ, Њутн морал да работи како келнер. Бил еден од студентите кои примаат финансиска помош за студирање, а за возврат работат некоја физичка работа. Освен што бил келнер, Њутн ги чистел собите на другите студенти.

Профимедиа

6.Бил осамен

Многумина шпекулираат дека Њутн страдал од ментално заболување (можеби дури и биполарно пореметување) или дури и аутизам. Ова тешко може да се провери, но една работа е јасна – Њутн бил хронично осамен.

7. Ја избегнал Големата чума

Кога избила Големата чума во Кембриџ во 1665 година, Њутн и неговите колеги биле пратени дома да ја избегнат епидемијата. Во тој период Њутн го измислил примитивниот калкулатор.

8. Практикувал алхемија

Прочитајте и...  Модното парче кое никогаш не заминува од мода: Најдобрите модели на малиот црн фустан! (ФОТО)

Иако е славен како сериозен научник, Њутн имал придонес и во алхемијата, чија цел била претворање на металот во злато. Затоа и го нарекуваат „последниот волшебник“.

9. Исак Њутн и јаболкото

Profimedia

„Повеќето луѓе мислат дека јаболкото му паднало на глава, но тоа веројатно не е вистина. Тоа што е вистина е дека Њутн сфатил дека некоја невидлива сила го предизвикала паѓањето на јаболкото, но исто така влијаела и на движењето на Месечината“, вели Глејк. Визуелизацијата на гравитацијата му помогнала да ги конципира физичките закони со кои се прославил.

10.Никогаш не се оженил

Њутн никогаш не се женел и иако е невозможно да се провери оваа информација, се верува дека никогаш немал секс.

Прочитај повеќе

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

СЗО: Не политизирајте со одлуки за повторно отворање училишта

Слободен печат

Приведен директорот на скопската зоолошка

Слободен печат

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Телеграф: Ако пристигнува втор бран, пристапот на Швеѓаните бил вистински цело време

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски