На годишнината од труењето, Навални порача: Справете се со тајкуните на Путин

Рускиот политичар Алексеј Навални/фото EPA

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални денеска ја одбележа годишнината од труењето , повикувајќи ги лидери во светот да посветат поголемо внимание на борбата против корупцијата и да се справат со тајкуните блиски до рускиот претседател Владимир Путин.

Во написот објавен во три високо тиражни европски весници, Навални ги критикуваше западните лидери дека ја префрлиле борбата против корупцијата во „секундарна агенда“, оценувајќи дека корупцијата игра клучна улога во политичките неуспеси, вклучително и во Ирак и Авганистан.

„Токму фактот дека Западот не ја„ забележа “целосната корупција во Авганистан и дека западните лидери повеќе не би сакале да зборуваат за она што го сметаат за непријатно, беше најважниот фактор во победата на Талибанците“, напиша Навални.

Британскиот Гардијан, германскиот Франкфуртер Алгемајне Цајтунг и францускиот Ле Монд денеска објавија статија од Навални, во која тој ја нарече корупцијата „универзална основа без идеологија за процут на нова авторитарна интернационала, од Русија до Еритреја, од Мјанмар до Венецуела ”

Тој ги повика меѓународните лидери да покажат посилна политичка волја да ги следат финансиските траги на Русија и другите земји погодени од корупција и по решително да ги означат корумпираните службеници.

„Додека не се воведат лични санкции за олигарсите, пред се оние од придружбата на Путин – пример за сите корумпирани функционери и бизнисмени во светот – секоја антикорупциска реторика од Западот ќе се доживува како играње игри“, рече Навални.

Во посебна објава на Инстаграм, Навални повторно им се заблагодари на руските пилоти и лекари од брза помош што му го спасија животот откако падна во кома додека леташе од Сибир до Москва на 20 август 2020 година. Тој беше префрлен од болница во Сибир во болница во Берлин два дена подоцна.

Тој беше уапсен во јануари, откако се врати во Москва од Германија, каде пет месеци се опоравуваше од труење со нервен агенс за кој смета дека е одговоррен Кремљ
Руските власти пак ги отфрлаат овие обвинувања.

Навални беше осуден во февруари на две и пол години затвор за кршење на условната казна изрчена во 2014 година за проневера на големи финансиски средства , што тој целосно ги отфрли обвинувајќи за политички мотивирани обвиненија .

Видео на денот