На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Зинедин Зидан пред точно 14. години го нокаутира Марко Матераци во финалето на Мундијалот во Германија.

На денешен ден пред точно 14 години се случи еден од моментите кои ја одбележија историјата во финалните натпревари. На СП 2006 година кое се играше во Германија во финалето се сретнаа селекциите на Франција и Италија.

Титулата им припадна на „аѕурите“ кои беа подобро во пенал рулетот, но финалето го одбележа еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Зинедин Зидан.

Зидан во 110. минута заработи директен црвен картон откако со глава го удри Марко Матераци во градите. Италијанецот падна како покосен, а судијата Хорасио Елизондо веднаш го исклучи Зидан кој подоцна изјави дека Матерација му ги опцул мајка му и сестра му.

Многумина не веруваа во овие зборови на Зидан и долги години беше мистерија што точно му кажа Матераци на Французинот за така да изреагира. На крајот тајната ја откри самиот Матераци.

Прочитајте и...  Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

– Зидан ми рече дека штом толку многу го сакам неговиот дрес, ќе ми даде по натпреварот. Јас му одговорив дека повеќе ја сакам неговата сестра отколку дресот – открива Матераци.

Токму Зидан и Матераци беа стрелци на головите во регуларниот дел, а потоа Италија во пенал серијата славеше со 5:3 и ја освои четвртата титула светски шампион.

Прочитај повеќе

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Слободен печат

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат