18 C
Скопје

На денешен ден: Се оствари детскиот сон на Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

На денешен ден (3 јули 2011 година) најдобриот српски тенисер го освои првиот трофеј на грен слем турнирот „Вимблдон“.

Новак Ѓоковиќ во големото финале го совлада Рафаел Надал од Шпанија со резултат 3:1 по сетови 6:4, 6:1, 1:6 и 6:3.

Српскиот ас за само три дена во таа 2011 година ги оствари детските соништа. Со пласманот во финалната битка, за првпат во кариерата го обезбеди првото место на АТП листата.

Ноле против Шпанецот доминираше во текот на првиот, вториот и четвртиот сет и докажа дека ќе доминира со светскиот тенис во наредните години.

Досега Ѓоковиќ петпати го освојуваше „Вимблдон“, во 2011, 2014, 2015, 2018 и 2019 година.

Поврзани вести

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Остави Коментар