На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Најдобриот тенисер на светот, на денешен ден (14 јули 2019 година) докажа уште еднаш дека е еден од најголемите спортисти на сите времиња.

Новак Ѓоковиќ пред точно една година во големото финале на грен слем турнирот „Вимблдон“ славеше против Рожер Федерер.

Српскиот тениски ас во еден од најголемите мечеви во историјата успеа да слави во три тај-брејка од кои последниот беше супер тај-брејк, бидејќи се играше во петтиот сет при резултат 12:12.

Тоа беше вкупно петта титула за Ноле на „Вимблдон“, претходно истиот го освои во 2011, 2014, 2015 и 2018 година.

На видео записот можете да ги погледнете најинтересните моменти од финалниот дуел:

Прочитајте и...  Ништо од трансфер на Младеновски во Динамо Киев

Прочитај повеќе

Конечно се враќа и елитниот фудбал

Слободен печат

Санчез го ограби Јунајтед, и на заминување му зеде речиси 10 милиони евра

Слободен печат

Би било идеално Клоп да стане селектор на Германија

Слободен печат

Ѓоковиќ го изнесе ставот на тенисерите: Да нема карантин или нема да играат на УС Опен

Слободен печат

Нуркиќ подобар во балканската пресметка против Јокиќ, Лејкерси го освоија Западот и се опуштија (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати сите четвртфинални двојки во Лига Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Богдановиќ со рекорд на кариерата во НБА! (ВИДЕО)

Слободен печат

Димитриевски има две понуди од шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ЛЕ: Крај за Рома, Леверкузен си закажа дуел со Интер! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победете го Јунајтед и ќе ви дадам пари за да не мора да се грижите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Со почитување на мерките за заштита, „Комити“ ќе грмат пред стадион!

Слободен печат

Работнички се подготвува за АБА2 лигата, остануваат Питс, Николовски..!

Слободен печат