-6 C
Скопје

На денешен ден е роден Алфред Нобел: Основачот на најпрестижната награда во светот

На денешен ден, 21 октомври 1833 година, во Стокхолм бил роден Алфред Нобел. Неговото семејство потекнува од Олоф Рудбек, најпознатиот технички гениј во Шведска во 17 век, ера во која Шведска била најголема моќ во северна Европа. Нобел течно зборувал неколку јазици, пишувал поезија и драми.

Како човек бил многу заинтересиран за социјалните прашања, прашања поврзани со мирот и имал ставови што се сметале за радикални во тоа време.

 

Instagram

 

Алфред бил хемичар, инженер, претприемач, научник и бизнисмен, кој исто така пишувал поезија и драма. Неговите разновидни интереси се рефлектираат во самата награда чиј темели ги поставил во 1895 година кога го напишал својот тестамент, оставајќи најголем дел од своето богатство за основање на Нобеловата награда.

Прочитајте и...  ФОТО: Ким Кардашијан ја опиша 2020 година со смешна фотографија од нејзината ќерка

Од 1901 година, Нобеловата награда е најпрестижната награда во целиот свет, славејќи ги извонредните достигнувања во физиката, хемијата, физиологијата или медицината, литературата и мирот.

Според волјата на Алфред Нобеловата награда се доделува „на оние кои, во текот на претходната година, му дадоа најголема придобивка на човештвото“.

 

Instagram

 

Церемонијата на доделувањето на наградите се одржува во Стокхолм, додека наградите за мир се доделуваат во Осло.

За Нобелова награда за мир биле номинирани и Хитлер, Сталин и Мусолини иако, за среќа, наградата не била доделена на никој од нив. Но, од друга страна, пак, ниту Махатма Ганди никогаш не добил награда, иако бил номиниран пет пати.

Секој добитник, покрај златниот медал и диплома, добива и одредена сума пари од Нобеловата фондација.

Прочитајте и...  Што треба да направите со искинати банкноти?

 

Instagram

 

Жан-Пол Сартр во 1964 година ја одбил Нобеловата награда за литература, во 1973 година и виетнамскиот генерал Ле Дук То го одбил признанието за мир. Винстон Черчил во 1953 ја добил оваа награда, но не за мир, туку за литература.

 

Instagram

 

Најмладиот добитник е 17 годишната Малала Јусуфзаи, додека најстариот нобеловец е Јозеф Ротблат, кој доби награда за мир на 87 годишна возраст.

Поврзани вести

Што треба да направите со искинати банкноти?

Слободен печат

На неговите шеги се смее цела Македонија: Дали го препознавате момчето од фотографијата?

СП.

ВИДЕО: Џорџ Клуни призна дека сам ја потстрижува својата коса веќе 25 години – Но кога откри со што, започнаа шегите на негова сметка

Слободен Печат

Шокантно: Мистериозен монолит исчезна во САД, па најден е во Романија!

Слободен печат

Нивната љубов беше осудувана и исмејувана – Мадона (62) и нејзиното момче (26) го докажаа спротивното!

Слободен Печат

Стручњаците открија кои 6 особини треба да ги поседува секој маж кој е идеален љубовник!

Слободен печат

Остави Коментар