На Давитков му заврши договорот, со нов селектор на патот кон ЕП 2021! - Слободен печат

На Давитков му заврши договорот, со нов селектор на патот кон ЕП 2021!

Нема да му биде понуден нов договор на Давитков и наскоро се очекува да имаме нов селектор на сениорите.

Моментно се водат разговори, има согласности меѓу двете страни, а секако раководството на федерацијата ќе се обиде да пронајде едно искусно и квалитетно кошаркарско име на клупата. Можно е да биде домашен тренер кој работи во странство, а се шпекулира името на Октај Махмути кој е роден во Скопје, но тренирал екипи како Бенетон Тревизо, Галатасарај, Анадолу Ефес, Дарушафака…

– На Давитков му е истечен договорот, со него имавме состанок и му рековме дека ја почитуваме неговата работа. Преговараме со неколку имиња, нема да откриваме ништо. Наскоро ќе се дознае наследникот, односно новиот селектор на македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација – изјави Антиќ.

Прочитајте и...  „Балистите“ ќе навиваат против Македонија на 26 март во баражот од Лигата на нации

Да потсетиме, сениорите наредната година, поточно во февруари 2020 година ќе го започнат квалификацискиот циклус за пласман на наредното Европско првенство 2021. Нашата селекција се наоѓа во група со Русија, Естонија и Италија, и првопласираните три селекции од групата ќе обезбедат настап на континенталниот собир.

Да додадеме уште дека на најновата ФИБА листа се наоѓаме на 53 место, што значи пад од 11 позиции во однос на последното рангирање.

Прочитај повеќе

„Засекогаш Коби“: Бура од емоции на „Сан Сиро“! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Бруно Фернандеш доаѓа во Манчестер јунајтед! (ФОТО)

Слободен печат

Димитријевиќ блеска во Еврокупот, асистира без гледање! (ВИДЕО)

Слободен печат

И Италијанците се чудат, каде си Несторовски?

Слободен печат

Солскјер потврди: Алексис се враќа во Манчестер јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораката на Ѓоковиќ што ја напиша на камерата во чест на Брајант! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

13 + 14 =

Прочитај повеќе

Глишиќ ќе ги брани боите на Шкупи! (ФОТО)

Слободен печат

Скандинавците „хит“ во зимскиот преоден рок 2020! (ФОТО)

Слободен печат

Елмас добива нова конкуренција: Наполи го потпиша Политано

Слободен печат

Ѓоковиќ заплака кога зборуваше за Коби: Ми беше ментор и пријател (ВИДЕО)

Слободен печат

„Најки“ ги повлече производите со името на Брајант

Слободен печат

Ериксен и официјално нов фудбалер на Интер

Слободен печат