На Антарктикот снегот има крваво црвена боја, а беше измерена и највисоката температура досега! (ФОТО)

Украинската поларна станица на Антарктикот се најде во морничаво опкружување, откако околниот снег поприми крваво црвена боја, но научниците не се зачудени.

Фотографиите од истражувачката станица „Вернадски“ беа објавени на Фејсбук од страна на украинското Министерство за образование и наука, наведувајќи дека снегот е таков последните две недели.

Profimedia

Министерството исто така истакна дека нема причина за грижа поради климатските промени и глобалното затоплување, бидејќи снегот ја променил бојата поради морските треви со слој на црвен каротен, познати под името Chlamydomonas Nivalis.

Оваа трева за време на зимата е закопана длабоко под снегот, но штом се стопли таа избива на површината да се размножува, а на Антарктикот моментално е лето.

Profimedia

Меѓутоа, црвениот снег не е појава која се поврзува само со Јужниот пол. Исто така се јавува на Арктикот, Алпите и други планински региони, а сведоци на овој феномен велат дека мириса на лубеница.

Прочитајте и...  Актерот сликан со 25 години помладата девојка - Се разведе, а неговата избраничка е поранешна мисица и е неверојатно убава (ФОТО)

Неодамна е измерена највисоката температура некогаш!

Profimedia

На Антарктикот во почетокот на февруари беше забележана температура поголема од 20 степени Целзиусови.

Profimedia

На островот Сејмор на 9 февруари беа регистрирани 20,75 степени, а уште еден рекорд беше забележан два дена претходно, кога аргентинската истражувачка станица на Есперанца измери 18,3 степени, што е најголемата температура забележана на Антарктикот.

Прочитај повеќе

Да не беше храбрата девојка, едно девојче ќе беше киднапирано: Погледнете го овој среќен крај! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Постои научно објаснување зошто луѓето ги изневеруваат личностите кои ги сакаат

Слободен печат

Истражување откри колку време е потребно за да се преболи раскинување на врска

Слободен печат

Мајк Тајсон се присети на ситуацијата кога Бред Пит го молел да не го тепа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 9 ДЕЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Манекенка заврши во болница: Беше страшно, не можев да зборувам, ниту да јадам! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За Џеј Ло важат други правила: Пејачката забележана како вежба во затворена теретана (ФОТО)

Михаило Донев

Кинескиот град Шенжен забрани консумирање на кучиња и мачки!

Слободен Печат

Анџелина Џоли работи на програма за коронавирус за тинејџери

Слободен печат

Американската поп пејачката Кристина почина од коронавирус

Слободен печат

„Лету штуке“ имаат нов спот за стара, но актуелна песна: Погледнете го и преслушајте ја „Параноја“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Акција на Слободен печат: И нашите деца се медиумски ѕвезди на Денот на шегата! – 8 ДЕЛ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Слободен печат