На албанските царини годинава спречен обиди за нелегално внесување на 1,1 милион евра

Албанските царинарници во изминатиот период од годинава спречиле обид за нелегално внесување на 1,1 милион евра.

Само во месец јули и првите денови од август биле одземени 345.000 евра, фунти и швајцарски франци, додека во првите шест месеци над 800.000 евра. Само во еден случај одзмени се пола милион евра од лице кое пристигнало од Италија.

Случаите се регистрани на меѓународниот аеродром во Тирана, на пристаништето Драч, како и на преминот Морина на границата со Косово и премините Какавија и Капштица на границата со Грција.

За сите овие случаи на непријавување на парични средства на граничните премини покрената е соодветна постапка против повеќе од 20 лица.

– Овој растечки тренд на обиди да се донесат непријавени пари во нашата земја е поврзано со фискалната амнестија што се очекува да биде изгласана набрзо, па иселениците ја избраа летната сезона да донесат пари во Албанија, потврдуваат од полицијата за Ора њуз телевиизја.

Прочитајте и...  Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Според истиот извор освен пари, запленети се и многу други вредни предмети, како доказен материјал.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат