На адвокатите на обвинетите во „Талир 2“ Ристовска им е виновна што работи во ОЈО

Со овластување од државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Ленче Ристовска денеска пред судскиот совет во скопска единица изјави дека таа го застапува предметот „Талир 2″. Претходното судско рочиште за овој предмет не беше одржано поради отсуство на адвокатите на обвинетите.

Адвокатот Дончо Наков, кој го брани првообвинетиот во овој случај Никола Груевски рече дека откако предметот од СЈО преминал во ОЈО нема овластување од неговиот клиент да работи по новиот деловоден број на предметот.

– Денес прв пат го гледаме овластувањето на обвинителката Ристовска, го известувам судот дека моето полномошно е врзано со предметот со стариот број. Денес обвинителот даде предмет со друг број. Спецификата и овластувањата се да постапувам пред СЈО, и се бара да го известам мојот клиент за новонастаната состојба и да побарам согласност од него. Во заштита на правата на обвинетите барам од судот да го известам мојот клиент – рече Наков.

Прочитајте и...  Поведена постапка против 38 непочитувачи на полицискиот час во Скопје

И неговиот колега Еленко Миланов рече дека овластувањето на обвинителот е спротивно на законот за ОЈО. Рече дека има и друг проблем, односно се уште законската пречка што постои СЈО, но не и неговите застапници.

Обвинителката Ристовска пак рече дека за овој предмет и друг кој е во фаза на судење се под ист број и затоа тој број фигурира во полномошното.

– Нема процесни пречки за продолжување на процесот, рече Ристовска.

Стерјо Зиков, третиот адвокат на обвинетиот Кирил Божиновски рече дека од вчера е ангажиран во предметот и побара од судот време да го проучи предметот.

Судијката Даниела Алексоска-Стојановска за сите барања и тврдења рече дека ќе одлучи по сега веќе дадената пауза.

Прочитајте и...  По семејна расправија кичевец се обидел да го запали семејниот стан

Во случајот „Талир 2″ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот генерален секретар на владата Кирил Божиновски, кои, според обвинението на СЈО, со злоупотреба на службената положба, овозможиле правното лице ДГ Бетон АД Скопје да го изгради седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, иако правното лице во времето на обезбедување на услугата имало склучено договори за јавни набавки со државни органи и јавни установи или претпријатија спротивно на Законот за политички партии, Законот за финансирање на политички партии и Законот за облигациони односи

Прочитај повеќе

По семејна расправија кичевец се обидел да го запали семејниот стан

Слободен печат

Верижен судир на пет возила во Битола

Слободен печат

АХВ откри измамник: Сопственик на фирма препакувал и продавал јачменова трева во прав „без глутен“

Слободен печат

Возило прегази пешак кој им подлегна на повредите

Слободен печат

Обвинителен акт против жител на Добри Дол за поседување оружје

Слободен печат

Наместо да седат во карантин излегувале и недолично се однесувале низ Охрид

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Среде пат оставено малолетно момче со прострелна рана на ногата

Слободен печат

Над 20 наставници од Драчево изготвувале лажни сведителства за основци

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Повредениот во сообраќајката кај Дреново во добра здравствена состојба испишан од велешката болница

Слободен печат

Моника Ристеска: Татко ми ме претепа зашто бев да земам чипс од шкафчето во кујна

Мирослава Бурнс

Пожар во семејна куќа во Прилеп

Слободен печат