На 20 декември нов протестен марш за чист воздух во Скопје - Слободен печат

На 20 декември нов протестен марш за чист воздух во Скопје

За 20 декември во 17 часот е најавен нов протестен марш во Скопје, за кој здруженијата за чист воздух и животна средина се обединија за да го организираат. И овој протест како претходниот, ќе почне пред Министерството за животна средина и ќе заврши пред Владата на СРМ.

Овој протест доаѓа по најголемиот еколошки протест во земјата досега, кога 30-ина граѓански здруженија од цела Македонија се здружија за да го организираат т.н. „Марш за чист воздух“.

Идејата на организаторите со протестот е да ја потсетат Владата дека првиот рок за исполнување на нивните барања истекува на 31 декември.

– Остануваме на улиците за да потсетиме на нашите барања, затоа што ова е прашање на живот или смрт и не смее да се чека ниту момент повеќе – се вели во најавата на протестот од организаторите Зелен фрон, зад кој стојат 35 граѓански здруженија и инцијативи.

По протестот на 29 ноември, Владата објави дека ги прифаќа првите седум изнесени барања на инцијаторите.

– Го поздравуваме чекорот на Владата за прифаќање на нашите седум првични барања, но се согласуваме да има средба само откако тие ќе бидат во целост исполнети – рекоа од „О2 иницијатива“.

ГАЛЕРИЈА l Илјадници граѓани од цела Македонија најгласно до сега порачаа: Сакаме да ДИШЕМЕ!

Прочитај повеќе

Исламска држава има нов лидер

Слободен печат

Три ракети паднале во близина на американската амбасада во Багдад (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН ќе го разгледа договорот за регулирање на конфликтот во Либија

Слободен печат

Правниот тим на Трамп побара од Сенатот да ја повлече постапката за импичмент бидејќи не направил ништо погрешно

Слободен печат

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен печат

Рама го поздрави договорот за воспоставување авиолинија Приштина-Белград

Слободен печат

Остави Коментар

13 − 5 =

Прочитај повеќе

ПУКОТНИЦА ВО САН АНТОНИО: Двајца загинати во ноќен клуб, полицијата трага по сторителот

Слободен печат

Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Слободен печат

ЕУ одвои 900 милиони евра за помош на земјите во кои владее хуманитарна криза

Слободен печат

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен печат

Околу 3.300 луѓе во БиХ годишно умираат поради аерозагадувањето

Слободен печат

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат