На 101-годишна возраст почина најблиската и најверна пријателка на Кралицата Елизабета Втора

ен графтон
Фото: Принтскрин / Instagram

Омилената службеничка на кралицата и една од нејзините најблиски и најверни пријателки, војвотката Ен од Графтон, почина на 101 година.

Ен Форчн ФицРој, војвотката од Графтон, почина на 3 декември откако служеше во кралското домаќинство во текот на целото 69-годишно владеење на кралицата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adel in Nederland (@adelinnederland)

Војвотката беше назначена за престижниот Голем крст на кралскиот викторијански ред во 1980 година, награда што ја додели лично кралицата за услугите на суверенот, а нивната блиска врска беше подвлечена кога таа го направи монархот кума на нејзината втора ќерка во 1954 година.

Смртта на нејзината блиска службеничка доаѓа доста скоро по смртта на сопругот принцот Филип на 99-годишна возраст во април.

Како блиска пријателка на кралицата, војвотката исто така беше само една од двете „Mistress of the Robes“ за време на владеењето на кралицата – улога која порано имала одговорност за облеката и накитот на монархот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @royaltyandprotocol

Таа првпат се приклучи на кралското домаќинство во 1953 година, годината на крунисувањето на кралицата Елизабета, како дама на спалната соба за кралицата, пред да стане командант на кралскиот викторијански ред во списокот за новогодишни почести 1965 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ivan Rebouças (@yiannisthaddaeus)

Родена во 1920 година, таа се омажи за 11-тиот војвода од Графтон Хју ФицРој во 1946 година.

По смртта на нејзиниот татко, Форчн ја презеде титулата војвотка од Графтон три години откако стана господарка на гардеробата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RoyalTeaWithJam (@royalteawithjam)

Додека воглавно работеше зад сцената, војвотката беше на должност за сите најважни кралски прилики, вклучително и државните посети и државното отворање на парламентот.

Нејзината улога како господарка на гардеробата, исто така, вклучуваше преземање на целокупната одговорност за ротата на дами во чекање – пријатели и асистенти на кралицата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 👑 (@royalsaddicted)

Важноста на нејзината улога беше лично препознаена од Нејзиното Височество кога го назначи Големиот крст на војвотката Дам од Кралскиот викторијански ред во 1980 година. Само војводите од Кент и Глостер, принцезата Александра и војвотката од Кент ја држат наградата подолго.

Таа остана една од најдолгогодишните и најблиски пријатели на кралицата до нејзината смрт.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @realezanomundo

 

Видео на денот