„Нѐ отстранија од Владата, изневерени сме“, вели Африм Гаши

Фото: МИА

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, вечерва во гостувањето на телевизијата „21“, говорејќи за одлуката на партијата да излезе од Владата, откри дека разговорите меѓу Демократската унија за интеграција (ДУИ) и Алијансата за Албанците (АА) траеле шест месеци.

Гаши смета дека Алтернатива е „изневерена“ од партнерите во власта.

„Многу беше јасно дека на ДУИ поради внатрешни проблеми, комбинацијата им беше да влезе Алијанса за Албанците, и ниту АА, ниту ние да останеме во Владата“, рече понатаму Гаши.

Тој уште еднаш го нападна и владејачкиот Социјалдемократски сојуз, за кого рече дека го прекршил јавниот договор за заедничко владеење кој го потпишале.

„Во мојата имагинација беше неразбирливо да се мисли дека може да се прекрши јавен и писмен договор“, вели Гаши.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот