МЗТ во финишот го „скрши“ отпорот на Борац

Денеска во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром во дербито на четвртото коло од АБА2 лигата го совлада Борац Чачак со 76:69 (18:11, 20:28, 19:22, 19:8).

За нашиот првак најефикасни беа Д. Стојановски со 16 поени (седум скокови) и Џ. Хиндс со 15 поени (четири асистенции).

Кај српската екипа Б.Т. Џонс со 22 поени 910 скокови), следен од Р. Ѓокович со 11 поени и Н. Кочовиќ со 10 поени (по четири скокови и асистенции).

Ова е четврта победа по ред од почетокот на сезоната за „металците“ и со новите два бода се зацврстија на првото место на табелата, сега еден повеќе од Борац и Сутјеска кои се на делба на второто место.

Прочитајте и...  Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Наредниот меч „штрковите“ предводени од тренерот Ѓорѓи Кочов во регионалното натпреварување ќе го имаат на 31 октомври на гостински терен во Црна Гора против Сутјеска.

Прочитај повеќе

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат

Барселона најде купец за Дембеле

Слободен печат

Педро ја продолжува кариерата во Серија А!?

Слободен печат

Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Слободен печат