МЗТ Скопје со втора победа во АБА2 лигата

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром дојде до втората победа во вториот меч од новата сезона во АБА2-лигата, откако со далеку подобра игра во второто полувреме го скршија отпорот на незгодниот тим на Спарс (77:65), кој му беше ривал во полуфиналето од плејофот минатата сезона.

Клучна за победата на македонскиот кошаркарски шампион беше серијата 15:3 во финишот од третата и стартот на последната четвртина, со која „штрковите“ дојдоа до највисокото водство од 13 поени разлика (68:55), кое им ја осигура победата на првото гостување во регионалното натпреварување.

Двете екипи беа израмнети речиси во сите статистички категории, па нијанси го одлучуваа победникот како двете тројки повеќе (6:4), двете погодени слободни фрлања повеќе (14:12) и по трите украдени топки повеќе (11:8) односно загубени топки помалку (15:18) во корист на МЗТ Скопје Аеродром.

Прочитајте и...  Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Американецот Џабари Хиндс беше убедливо најдобар во нашиот состав, завршувајќи го мечот со 23 поени, девет скока, осум асистенции и три украдени топки. Двоцифрен поентерски ефект имаа уште и Дамјан Стојановски со 12 поени и Нуни Омот со 10 поени, сите во првото полувреме.

„Металците“ следните два меча во АБА2-лигата ќе ги одиграат на домашен терен, а прв ривал ќе им биде словенечка Рогашка, веќе следниот вторник во „Јане Сандански“.

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат